fbpx

Big Band Felixe Slováčka

Co je Big Band?

Jako big band se označuje větší orchestr, který je složen ze dvou základních nástrojových sekcí – dechové sekce a tzv. rytmiky. Do dechové sekce patří obvykle 3-5 hráčů na trumpetu, 3-4 hráčů na pozoun a 3-5 saxofonistů. Rytmiku, nepostradatelnou součást každého orchestru, zajišťuje v big bandu klavír, bicí, kytara a kontrabas, popřípadě baskytara.

Většina big bandů má tedy mezi 15-20 členy.


Big bandy začaly vznikat na konci dvacátých let – s nastupující érou swingu – ve Spojených státech amerických a brzy se rozšířily také na evropský kontinent. Poprvé se v těchto orchestrech setkávali černí i bílí jazzoví muzikanti, z nichž se mnozí proslavili také jako vynikající sólisté. Jazz v podání těchto orchestrů ztratil na své expresivitě a nalezl širší publikum – stal se hudbou taneční i poslechovou, zralou dokonce i pro koncertní pódia.


Mezi dnes již legendární big bandy patří např. orchestr Glenna Millera (pozoun), Counta Basieho (klavír) nebo orchestr „krále swingu“ Benny Goodmana (klarinet).


Big Band Felixe Slováčka

Big Band Felixe Slováčka je jedním ze slavných českých orchestrů v oblasti jazzové a taneční hudby. Big Band je tvořen 17 hráči a hraje v klasickém bigbandovém obsazení (4 trumpety, 4 trombony, 5 saxofony, kytara, baskytara, bicí, klavír). V čele orchestru stojí od roku 1983 jako šéfdirigent Felix Slováček.

Co pro Vás Big Band Felixe Slováčka připraví?

Gala Show

hudební program k poslechu i tanci vhodný pro slavnostní příležitosti (firemní eventy, rauty, prezentace, apod.) s možností přizvat na základě přání organizátora libovolné interprety a sbory. Spolu s Big Bandem může vystoupit vokální kvartet Prestissimo. Big Band rád připraví i „program na klíč“ a zajistí organizaci celého večera.

Reprezentační plesy

hudební program k tanci s možností přizvat na základě přání organizátora libovolné interprety

 

Glenn Miller lives again

jazzový koncert koncipovaný jako vzpomínka na legendární americký orchestr Glenna Millera (délka cca. 90 min.)

The Best of Swing

koncert ve stylu swingu (délka cca. 90 min.)

Vánoční koncerty

vánoční hudba pro navození příjemné předvánoční atmosféry

Swing Band

Swing Band je hudební těleso tvořené šesti špičkovými jazzovými a dixielandovými hráči (klarinet, trubka, trombon, kontrabas, bicí a klavír) pod vedením Felixe Slováčka (klarinet a saxofon). Jeho kvality dokládají úspěchy na pódiích doma i v zahraničí. Na jaře roku 1999 hrál Swing Band dokonce pro české vojáky v jednotkách SFOR v Bosně a téhož roku si v rámci festivalu zahrál v centrále NATO v Bruselu. Kromě koncertní činnosti vystupuje Swing Band pravidelně také na mezinárodních jazzových festivalech. Hlavní repertoár Swing Bandu tvoří hudba ve stylu swingu a dixielandu.

Swing Band Vás doprovodí

hudbou ve stylu swingu – k poslechu i tanci – každou firemní party, raut, prezentaci a jiné slavnostní večery. Vzhledem k počtu hudebníků a složení nástrojů (6 hráčů – dechové nástroje, kontrabas, bicí a klavír) zahraje snadno i na akcích menšího rozsahu, a to nejen v interiéru (garden party, venkovní prezentace apod.), a bez potřeby zajištění technického zázemí.

Big band dále nabízí

Felix Slováček a F Quintet (neboli Felixír) hraje největší světové hity

Recitál slaví velké úspěchy. Je to příjemné Horníčkovské povídání s muzikantskou a lékařskou tematikou. (Otec Felixe byl lékař.) Hostem pořadu je Martina Bártová. Tato mladá zpěvačka s ojedinělým hlasem milující jazz svým výkonem podtrhne krásný večer s Felixem Slováčkem. Nestárnoucí melodie a virtuozita pana F. Slováčka jsou zárukou, že diváci rádi navštíví tento ojedinělý recitál.

Složení Felixíru

zpěv: Anna Julie Slováčková
klarinet, altsaxofon, sopránsaxofon: Felix Slováček
bicí: Martin Linhart
piano: Jan Bálek
kytara: Jan Kučera
baskytara: Matěj Havlíček

Due virtuosi di Praga

Duo ve složení Felix Slováček (klarinet, saxofon) a Boris Krajný (klavír).

Strauss orchestr Praha

Repertoár orchestru je velmi široký – od klasiků operetního žánru až po modernější skladby muzikálového, filmového a jazzového typu.

Historie big Bandu

Historie Big Bandu sahá až do období šedesátých let – zakladatelem a prvním uměleckým šéfem tehdy ještě tanečního a jazzového orchestru Českého rozhlasu – se stal vynikající český jazzový muzikant a skladatel Karel Krautgartner. V čele orchestru ho poté vystřídal Josef Vobruba spolu s Vladimírem Popelkou, pod jejichž vedením orchestr vytvářel hudební projekty spolu s nejlepšími českými interprety populární hudby. Jazzovou tvorbu kapely profiloval především aranžér, skladatel a dirigent Kamil Hála.

 

Během let prošla Big Bandem řada osobností, jejichž jména se stala trvalou součástí historie českého jazzu a jež proslavila český jazz také na zahraničních pódiích – kontrabasista a slavný jazzman Luděk Hulan, trumpetisté Richard Kubernát, Václav Král a Laco Déczi, saxofonisté Milan Ulrich, Miroslav Krýsl, Petr Král a Jan Konopásek, trombonisté Ladislav Pikart a Pavel Vitoch a mnoho dalších. Dlouhá léta se na projektech Big Bandu podílel také známý pianista, skladatel a aranžér Karel Růžička. Zejména v oblasti jazzu Big Band spolupracoval s mnoha sólisty zvučných jmen ze zahraničí – s trombonistou Sonny Costanzem, známým multiinstrumentalistou a skladatelem Darrylem Kennedym, klarinetistou Tony Scottem, trumpetisty Gregem Hopkinsem a Benny Baileyem, tenorsaxofonisty Donem Menzou a Gianem Bassem a jinými. Své jazzové projekty realizovala ve spolupráci s Big Bandem celá řada domácích i zahraničních skladatelů.

 

Také dnes působí v řadách Big Bandu špičkoví hráči, kteří pravidelně vystupují na jazzových pódiích jako sólisté (tenorsaxofonista Bedřich Šmerda, trombonista Svatopluk Košvanec a jiní). Mnozí z nich jsou navíc absolventy prestižní jazzové školy Berklee College of Music. Kromě studiové práce vystupuje Big Band na koncertech, slavnostních gala večerech a plesech, a to spolu s předními zpěváky domácí i zahraniční hudební scény (Helena Vondráčková, Petra Janů, Lucie Bílá, James W. Pulley, Shirley Basey, Dagmar Frederik, Drupi a jinými). Jako jazzový orchestr se Big Band pravidelně účastní mezinárodních jazzových festivalů.

 

 

Široký repertoár Big Bandu tvoří klasický jazz, swing a taneční hudba – od popu a rocku až po muzikálové melodie.